Címke: Napelem

  • Napelem pályázat! A Kormány megmentheti a bukott pályázókat!

    Napelem pályázat! A Kormány megmentheti a bukott pályázókat!

    Az elmúlt napokban elkeseredett olvasói levelek árasztották el a Telex szerkesztőségét, amelyek szerint ha az állam egy héten belül nem tesz megfelelő lépéseket, akkor több száz vagy akár több ezer háztartás kerülhet nagyon nehéz helyzetbe. Ezek olyan háztartások, amelyek élni akartak az Unió Helyreállítási Alapja nyújtotta lehetőséggel, hogy háztartási naperőműveket telepítsenek a házukra, de a lassú és problémás adminisztráció és a napelemes kivitelező piac nehézségei miatt

    most úgy néz ki, nemhogy naperőművük nem lesz, de még „vissza” is kell fizetniük több százezer forintot, amit soha meg sem kaptak.

    Friss pályázati hírek

    A bebukott pályázatok mögött egy olyan piaci összeomlás húzódik, amit lényegében teljesen az Orbán-kormány okozott, miközben pedig nagyon büszke volt arra, mennyire pörög a magyar napelempiac. A szakmai szövetség szerint a Magyar-kormány tudna lépéseket tenni annak érdekében, hogy ne maradjanak önhibájukon kívül az elnyert napelemek nélkül a pályázók, de nagyon gyors és határozott lépésekre lenne szükség.

    Bedőlnek a pályázatok

    A gond az RRF-6.2.1. számú, 2021-ben indult lakossági napelemes pályázattal van, amiben háztartások pályázhattak támogatásért, hogy háztartási méterű kiserőművet (HMKE-t) telepíthessenek, köznyelven szólva napelemeket tetessenek a házuk tetejére.

    Ezzel a lehetőséggel a Magyar Napelem és Napkollektor Szövetség (MNNSZ) közlése szerint (az elállásokat is számolva) 33,7 ezer pályázat érkezett, ebből 23 ezernél már sikeresen lezárták a pályázatot az elmúlt években, előlegekkel együtt pedig eddig már közel 117 milliárd forintot folyósítottak. 10 ezer pályázat viszont még nincs lezárva, a határidő pedig vészesen közeleg, június 15-ig kellene minden beruházással elkészülni, ezek közül pár száz vagy akár ezer fölötti pályázat egyszerűen beakadt a rendszerben, és hiába akarnák a pályázók befejezni őket, egyszerűen nem hagyják nekik. Az MNNSZ már januárban kongatta a vészharangot a pályázatok miatt, azóta azonban túl sok előrelépés nem történt, a határidő pedig már a nyakunkon.

    Ezek a pályázatok – nagyon leegyszerűsítve a folyamatot – úgy néznek ki, hogy a pályázó megbíz egy kivitelezőt, aki majd felszereli a háztetőre és beüzemeli a naperőműveket, és ez a cég kapja meg a pályázati összeget, egy részét előlegként, egy részét teljesítéskor. Sok pályázó háztartás viszont időközben kivitelezőt akart váltani, többnyire azért, mert a kivitelezője eltűnt, csődbe ment, fizetésképtelenné vált, nem tudta befejezni a beruházást (hogy ez miért fordult elő sokakkal, arra hamarosan visszatérünk).

    A pályázó válthatott kivitelezőt, de csak akkor, ha ezt a pályázat lebonyolítója engedélyezte, sok esetben pedig ezt nem engedték meg. Ha az első kivitelező már kapott valamekkora előleget a projekt teljesítésére, akkor az állami pályázatmenedzser nem engedélyezte a kivitelezőváltást addig, amíg vagy a kivitelező, vagy maga a pályázó vissza nem fizette ezt az előleget. A kivitelező viszont sok esetben ekkorra lényegében már nem tudott fizetni, a pályázó háztartásnak pedig ebben az esetben egy olyan összeget kellene visszafizetnie, amit ő sosem kapott meg.

    Az engedélyezési folyamatot az is lassította, hogy a pályázat lebonyolítását 2025 végéig a Lázár János Építési és Közlekedési Minisztériuma alá tartozó ÉMI Nonprofit Kft. végezte, 2025 végén viszont átvette tőle a feladatot a Nemzeti Fejlesztési Központ (NFK) és a Helyreállítási Terv Végrehajtásáért Felelős Főigazgatóság. Az ÉMI elképesztően lassan dolgozott, a napelemesek szerint egyszerűen nem volt elég kapacitása ennyi pályázatot feldolgozni, az átadás-átvétel miatt pedig tovább lassult az adminisztráció.

    Most tehát az a helyzet állt elő, hogy 10 nap múlva lejár a pályázat teljesítési határideje, sok pályázónak viszont elakadt a folyamat, mert hiába szeretne megbízni egy másik céget azzal, hogy befejezze a naperőművét, ezt a hatóság nem engedi. Ráadásul félő, hogy aztán súlyos százezreket vernek majd le a pályázón, ha a kivitelezője nem tud fizetni. Azt, hogy egész pontosan hány pályázó lehet érintett, nem tudni, de több száz, akár ezer fölötti számról is lehet szó az MNNSZ szerint.

    Szilágyi László, az MNNSZ alelnöke szerint lenne erre a helyzetre megoldás, de nagyon gyorsan kellene cselekedni. Mint a Telexnek elmondta, a szövetség azt javasolja a kormánynak, hogy a pályázatot lebonyolító állami szerv engedélyezze minden érintett pályázónak a kivitelezőváltást, ezt pedig, ha még maradt elég pályázati forrás, finanszírozzák abból, ha nem, vonjanak be külső forrásokat. Ilyenre volt már példa, az MNNSZ közbenjárására a pályázat lebonyolítója korábban már több száz pályázatnál engedélyezte így a kivitelezőváltást, a már kifizetett előlegeket pedig a Pénzügyminisztériumtól bevont forrásokkal finanszírozták újra. Ezekben az esetekben viszont minden egyedi elbírálás alapján döntöttek, hogy melyik pályázatnál engedjék a kivitelezőváltást a már kifizetett, de vissza nem fizetett előlegek ellenére, amire most nem lenne elég idő.

    Az is fontos lenne Szilágyi szerint, hogy az állam jelentse ki, nem a pályázóktól fogja visszakövetelni a már kifizetett előlegeket. Mint mondta, ha szükséges, ha jogtalanul vettek fel kivitelezők előleget, azért nem végezték el a szükséges munkát, akkor ezeket jogi úton hajtsa be az állam, de semmi esetre sem a pályázó háztartásokon kérjék számon ezeket az összegeket, hiába vállaltak elvileg ők is anyagi felelősséget.

    Szilágyi úgy látja, lenne elég kivitelező, aki befejezze a projekteket, hiszen maga a kivitelezés pár napot vesz csak igénybe egy-egy HMKE esetében. De még így sem lehetne ezt megcsinálni június 15-ig, így mindenképpen ki kellene tolni a pályázat határidejét legalább egy hónappal. Eközben pedig a hálózati elosztó cégeket is be kellene vonni, hogy az elkészült napelemeket soron kívül engedélyezzék, így ne ezen csússzon el a teljesítés.

    Kerestük a Nemzeti Fejlesztési Központot és a Vidék- és Területfejlesztési Minisztériumot, amely alá az NFK tartozik. Egyelőre nem kaptunk választ, ha kapunk, beszámolunk róla. Szilágyi László a Telexnek azt mondta, ő kapcsolatban van a Helyreállítási Terv Végrehajtásáért Felelős Főigazgatósággal, de ott mindig csak annyit mondanak neki, hogy dolgoznak a probléma megoldásán, részleteket nem közölnek.

    Árnyékra vetődött napelemes szektor

    Az RRF-6.2.1. pályázatok sorsa amúgy elég elkeserítő képet fest a magyar napelemes szektor állapotáról, hiszen a problémás pályázatok nagy része a kivitelező cégek csődje miatt akadt el, a folyamat mögött tehát egy csődhullám húzódik. Szilágyi László elmondása szerint

    ide több, a napelemes szektort érintő kormányzati döntés vezetett, ami 2022 óta megtizedelte a piacot.

    Magyarországon 2022-ig hihetetlen napelem-forradalom zajlott, az ország pár év alatt sereghajtóból a top 3-ba került a napelemmel előállított áram részarányát tekintve. Orbán Viktor 2024-es évértékelőjében erről így beszélt: „naperőmű-fejlesztési programunk úgy vágtat, hogy időnként egy megbokrosodott lóra emlékeztet, lassan nekünk kell visszafognunk és megzaboláznunk. Minden tervet és rekordot megdöntöttünk.” Ez így is volt, a magyar kormány 2019-ben úgy számolt, hogy 2024-re 3255 megawatt naperőmű-kapacitás lesz az országban, ehhez képest addigra már az 5600 megawattot is elérte a kapacitás, amivel eredetileg csak 2029-re számoltak Orbánék. A volt miniszterelnök akkor arról büszkélkedett, hogy 255 ezer olyan háztartás van Magyarországon, amely családi minierőművet működtet, az energiafogyasztásnak pedig 15 százalékát már napelemekkel állítják elő.

    Orbánék aztán a „megbokrosodott lovat” meg is zabolázták rendesen: mivel a háztartási kiserőművek az extra energiát, amit az adott háztartás nem használ el, visszatáplálják a hálózatba, egy ekkora napelemboomot nagy hálózatfejlesztési beruházásoknak is kellett volna követniük, ezek viszont elmaradtak. A kormány ezért 2022 őszén, egyik pillanatról a másikra megtiltotta, hogy újonnan épülő háztartási naperőműveket rákössenek a villamos hálózatra, és visszatápláljanak áramot. Emiatt egyik pillanatról a másikra összeomlott a piac, ilyen feltételek mellett senki nem akart naperőműveket a háza tetejére. Ráadásul azt se lehetett tudni, hogy a tiltás mennyi ideig lesz érvényben (végül azt nagyjából másfél évvel később elkezdték feloldani).

    A kormány arról is szerencsétlenül kommunikált, hogy hogyan vezeti majd ki a naperőművek szaldós elszámolását, ami tovább növelte a bizonytalanságot a piacon. 2024-től már nem lehet szaldó elszámolással üzemeltetni napelemeket, vagyis leegyszerűsítve a dolgot, a napelemmel felszerelt háztartások nem vehetnek ki annyi áramot a hálózatból télen ingyen, mint amennyit betápláltak nyáron. Pedig a korábbi modellben ez volt a napelemek telepítése melletti egyik fő gazdasági érv. Azt amúgy az EU várta el, hogy a tagállamok ezeknek a rendszereknek vessenek véget (azért, hogy rövidebb periódusokon belüli elszámolással tudatosabb energiahasználatra szoktassák fogyasztókat), az azonban már a magyar kormányon múlt, hogy milyen áron hajlandó átvenni a szaldós elszámolás vége után az áramot, és hogy aki korábban így számolhatott el, az meddig és milyen feltételekkel teheti ezt meg. Itt pedig az Orbán-kormány megint olyan döntéseket hozott, amikkel elvette az emberek kedvét attól, hogy napelemet építsenek. A hazai napelemes piac haldoklásáról itt írtuk részletesen, itt pedig egy nagyobb cég, a Solar City csődjén keresztül mutattuk be a problémákat.

    Így a 2022-ig szinte szteroidokon pörgő napelemes piacon egy sor cég kezdett arra szakosodni, hogy családi házak tetejére napelemeket tegyen, 2022 őszétől pedig, a kormány több lépése miatt lényegében egyik pillanatról a másikra ezek a cégek hirtelen munka nélkül találták magukat. Szilágyi László szerint azóta egy napelemes szegmens ment jól, a vállalatok saját felhasználásra kezdtek el naperőműveket építtetni, hiszen a cégek kimaradtak a rezsicsökkentésből, így nekik vonzó volt a megújuló energia.

    A lakossági piacon viszont szinte csak a 2021-től indult, előfinanszírozott RRF-pályázattal tudtak dolgozni a cégek. El is vállaltak rengeteg ilyen projektet, de a pályázati adminisztráció problémái, lassúsága miatt a pályázati források is lassabban jöttek a tervezettnél, sőt sok esetben meg sem jöttek. Szilágyi elmondása szerint sokan arról panaszkodtak a piacon, hogy az ÉMI 95 százalékos hiánypótlásokat kért sok cégtől, mire pedig ismét beadták volna a szükséges dokumentumokat, a korábban már elfogadott dokumentumok váltak érvénytelenné, és kezdhették újra az egészet.

    Sok cég emiatt likviditási problémákkal küszködött, sok pedig idővel fizetésképtelenné is vált, így félbehagyott már megkezdett projekteket vagy el sem kezdte már megnyert pályázatok kivitelezését. Ennek a folyamatnak a végén most pedig több száz vagy ezer fölötti háztartás kerülhet bajba, ha meg sem épül a naperőművük és még nekik kell fizetniük az államnak. Ezt a helyzetet az MNNSZ szerint mindenképpen el kellene kerülni.

  • Bejelentette a kormány: új napelem pályázat indul – akár 2,5 millió forint támogatás is járhat

    Bejelentette a kormány: új napelem pályázat indul – akár 2,5 millió forint támogatás is járhat

    Fontos bejelentés érkezett a magyar energiapiacról: a kormány új lendületet adna a lakossági zöldenergia-programoknak, és középpontba kerül a napelem pályázat és az energiatárolás.

    Czepek Gábor energiaügyi miniszterhelyettes szerint Magyarország már most is napenergia-nagyhatalom, de a következő lépés még fontosabb: nem elég megtermelni az energiát, el is kell tudni tárolni.

    Ezért indulhat újabb támogatási hullám, amely a napelemes rendszereket és az akkumulátorokat is érinti.

    Pályázati hírek cikkek, fontos tudnivalók!


    Akár 2,5 millió forint támogatás is járhat

    A program egyik legfontosabb eleme, hogy a lakosság jelentős támogatást kaphat:

    👉 akár 2,5 millió forint vissza nem térítendő támogatás
    👉 energiatárolók telepítésére
    👉 napelemes rendszerek mellé vagy új beruházáshoz

    A cél egyértelmű:
    ✔ csökkenteni a villanyszámlát
    ✔ növelni az energiafüggetlenséget
    ✔ stabilabbá tenni az ország energiaellátását

    A kormány szerint ez lényegében egy új szintű rezsicsökkentés lehet.


    Miért van szükség a napelem pályázatramost?

    Az elmúlt években robbanásszerűen nőtt a napelemes rendszerek száma Magyarországon.

    👉 már több mint 300 ezer háztartás használ napelemet
    👉 a teljes kapacitás meghaladja a 8000 megawattot
    👉 az áramtermelésben kiemelkedő a napenergia aránya

    Ez elsőre jó hír – de van egy komoly probléma.

    A gond: túl sok az áram nappal

    A napelemek napközben termelnek a legtöbbet, amikor sokan nincsenek otthon.

    👉 az energia egy része „elveszik”
    👉 a hálózat túlterhelődhet
    👉 este viszont már nem termelnek a rendszerek

    Erre jön a megoldás: az energiatárolás.


    Ezért kulcs az akkumulátor a napelemes rendszereknél

    A mostani napelem pályázat egyik legfontosabb eleme, hogy nem csak a termelést, hanem a tárolást is támogatja.

    Egy korszerű rendszer:

    • nappal eltárolja a megtermelt energiát
    • este vagy rossz időben is felhasználható marad
    • csökkenti a hálózattól való függést

    A szakértők szerint ez már nem „extra”, hanem alapkövetelmény lesz a jövőben.

    Sőt, a becslések szerint a program több száz megawattóra új tárolókapacitást hozhat létre az országban.


    Egyszerűbb lehet a pályázás, mint valaha

    Az egyik legnagyobb meglepetés: a pályázati folyamat rendkívül egyszerű lehet.

    👉 mindössze egy rövid, pár oldalas űrlapot kell kitölteni
    👉 gyors elbírálásra törekszik a kormány
    👉 széles kör pályázhat

    Czepek Gábor szerint cél volt, hogy ne bürokratikus, hanem könnyen elérhető támogatás legyen.

    Ez komoly különbség a korábbi pályázatokhoz képest.


    Kik pályázhatnak a napelem pályázatra?

    A jelenlegi információk alapján a kör meglehetősen széles lehet:

    ✔ magánszemélyek
    ✔ családi házban élők
    ✔ már napelemmel rendelkezők
    ✔ új telepítést tervezők

    Sőt, bizonyos esetekben:

    • egyéni vállalkozók
    • őstermelők

    is részt vehetnek a programban.


    Hatalmas roham jöhet a támogatásra

    A szakértők szerint a napelem pályázat iránt hatalmas érdeklődés várható.

    Korábbi programoknál már látszott:
    👉 a keret nagyon gyorsan kimerülhet
    👉 akár napok alatt elfogyhat a pénz
    👉 aki lemarad, könnyen kimarad

    Ezért sokan már most figyelik, mikor nyílik meg a pályázat.


    Ez lehet a következő évek egyik legfontosabb döntése

    A kormány szerint az energiatárolás stratégiai kérdés.

    👉 aki most lép, hosszú távon nyerhet
    👉 aki kimarad, később drágábban építhet rendszert

    Czepek Gábor szerint azok az országok lesznek előnyben, amelyek időben megoldják az energiatárolást.

    Ez nemcsak a háztartásoknak fontos, hanem gazdasági szinten is.


    Mi várható a következő időszakban?

    A jelenlegi jelek alapján:

    ❗ újabb napelem pályázatok jöhetnek
    ❗ tovább nőhet a támogatások összege
    ❗ egyre inkább az energiatárolás kerül a fókuszba

    És ami még fontosabb:

    👉 a jövőben a napelem önmagában már nem lesz elég
    👉 a komplett rendszer (napelem + akkumulátor) lesz az alap


    Összegzés

    Az új napelem pályázat nem csak egy egyszerű támogatás, hanem egy komoly irányváltás.

    A hangsúly már nem csak azon van, hogy megtermeljük az energiát, hanem azon is, hogy okosan használjuk fel és tároljuk.

    Aki most lép, jelentős támogatást kaphat – és hosszú távon komoly összegeket spórolhat meg.

    A kérdés már csak az:
    ki tud időben pályázni, mielőtt elfogy a keret?

    Friss hírek percről percre – Hírkereső

  • Váratlan döntés: határozatlan időre leállították a napelemes pályázatot

    Váratlan döntés: határozatlan időre leállították a napelemes pályázatot

    Váratlan bejelentés érkezett a lakossági napelemes támogatási program kapcsán: a kormány határozatlan időre felfüggesztette a jelentkezést a 100 milliárd forintos napelemes és energiatárolós pályázatra. A döntés sokakat érinthet, hiszen a program iránt az elmúlt időszakban hatalmas volt az érdeklődés.

    A pályázat célja az volt, hogy a magyar háztartások számára támogatást nyújtson napelemes rendszerek és akkumulátoros energiatárolók telepítéséhez, ezzel csökkentve a rezsiköltségeket és növelve az energiafüggetlenséget. A mostani lépés azonban átmenetileg megállítja az új jelentkezések befogadását.

    Top 50 hír a Hírkereső oldalán

    Mi volt a 100 milliárdos napelemes program célja?

    A lakossági napelemes pályázat az elmúlt évek egyik legjelentősebb energetikai támogatási programja volt Magyarországon. A kezdeményezés célja az volt, hogy minél több családi ház válhasson részben vagy teljesen önellátóvá villamos energia terén.

    A program keretében a támogatás többek között az alábbi beruházásokra volt igényelhető:

    • napelemes rendszer telepítése családi házakra
    • energiatároló akkumulátor beszerzése
    • villamos hálózati fejlesztések
    • energiahatékonysági korszerűsítés

    A pályázat különösen azok számára volt vonzó, akik szeretnék jelentősen csökkenteni a villanyszámlát, illetve hosszú távon stabilabb energiaellátást biztosítani otthonuk számára.

    Miért állították le a jelentkezést?

    A hivatalos tájékoztatás szerint a pályázatra beérkezett kérelmek száma rendkívül gyorsan növekedett, ezért átmenetileg felfüggesztették az új jelentkezések befogadását.

    Az ilyen típusú programoknál gyakran előfordul, hogy a keretösszeg vagy az adminisztratív feldolgozás miatt időszakosan leállítják a pályázatok beadását. Ilyenkor a már beadott kérelmek feldolgozása folytatódik, de új pályázatokat egy ideig nem lehet benyújtani.

    A döntés tehát nem feltétlenül jelenti azt, hogy a program végleg megszűnik, azonban egyelőre nem lehet új igénylést indítani.

    Mit jelent ez azoknak, akik még nem jelentkeztek?

    Sokan éppen most tervezték beadni a pályázatot, ezért számukra különösen kellemetlen lehet a hír. Azok, akik még nem adták be a jelentkezést, jelenleg várakozó álláspontra kényszerülnek.

    Fontos azonban tudni:

    • a már beadott pályázatok feldolgozása folytatódik
    • a támogatási program jövője később még változhat
    • új pályázati szakasz is indulhat a jövőben

    Az elmúlt évek tapasztalatai alapján az energetikai támogatások gyakran több szakaszban kerülnek meghirdetésre, ezért nem kizárt, hogy később ismét megnyílik a jelentkezési lehetőség.

    Egyre nagyobb az érdeklődés a napelemes rendszerek iránt

    Az elmúlt években látványosan nőtt az érdeklődés a napelemes rendszerek iránt Magyarországon. Ennek több oka is van:

    • a villamos energia árának emelkedése
    • a rezsiköltségek csökkentésének igénye
    • az energiafüggetlenség iránti törekvés
    • a környezetvédelmi szempontok

    Egy jól méretezett napelemes rendszer akár évi több százezer forint megtakarítást is jelenthet egy átlagos családi ház számára, ezért sok háztartás számára komoly beruházási lehetőséget jelent.

    Az akkumulátoros energiatárolás pedig tovább növelheti a rendszer hatékonyságát, hiszen a napközben megtermelt energiát később is fel lehet használni.

    Mi várható a program jövőjével kapcsolatban?

    Bár a jelentkezést most felfüggesztették, szakértők szerint a napelemes támogatások hosszú távon továbbra is fontos szerepet játszhatnak az energiapolitikában.

    Az Európai Unió és a magyar energiastratégia is kiemelt célként kezeli a megújuló energiaforrások terjedését, ezért valószínű, hogy a jövőben újabb programok vagy támogatási konstrukciók jelennek majd meg.

    A következő hónapokban kiderülhet:

    • újranyitják-e a jelenlegi pályázatot
    • bővítik-e a keretösszeget
    • vagy teljesen új támogatási program indul

    Addig azonban azoknak, akik napelemes beruházásban gondolkodnak, érdemes figyelemmel követni a hivatalos bejelentéseket.

    Érdemes továbbra is figyelni a pályázati híreket

    A mostani döntés jól mutatja, hogy az energetikai támogatási programok gyorsan változhatnak. Egy ilyen pályázat akár néhány nap alatt is megtelhet jelentkezőkkel, ezért aki részt szeretne venni egy hasonló programban, annak érdemes folyamatosan figyelni a friss híreket.

    A napelemes rendszerek iránti kereslet továbbra is erős, és sok szakértő szerint a következő években még nagyobb szerepet kaphatnak a magyar háztartások energiaellátásában.

    Tovább a saját cikkek rovatra –>